Během Prologu 4. 2. 2010 se vynořilo několik důležitých témat. Každému z nich postupně věnujeme jeden nebo více příspěvků. Začínáme tématem, které je asi nejdůležitější – co bychom měli v první řadě dát lidem, které máme na starosti.
Mottem setkání bylo několik vět vybraných z XXXIV. kapitoly Citadely:
Ležela na mém srdci tíha všech lidí, kteří se nemají o co opřít. …
To vše jsou vojáci rozpadlé armády. Já je však shromáždím a povedu k vítězství. Vždyť každá armáda může dosáhnout vítězství, i když různého druhu.
Petra hned upozornila na slova „vítězství, i když různého druhu“ a Petr doporučil, abychom si přečetli kapitolu o umírajícím dítěti, které zvedlo „armádu“ lidí bojujících o jeho život, než začneme slovo armáda používat v příliš úzkém smyslu.
I to si určitě zaslouží samostatný příspěvek, teď se však podívejme, jaký obrys získalo ústřední téma do konce setkání.
Pomohou nám věty, pocházející od tří účastníků setkání – Rikkiho, Petry a Jeffa, jak je zachycuje tento obrázek:
Věnujme se jim trochu podrobněji:
Rikki
Rikki shrnul myšlenky, které ho napadaly během diskuse na Prologu, do tří poznámek:
- Všechny postřehy o tlaku vody, směřování či tíhnutí, vizi, cestách k cíli, přísnosti i milosrdenství, sdělování a komunikaci, stavbě, obraně a údržbě citadely mají kromě cennosti své vlastní myšlenky z mého hlediska i jistý společný aspekt – zdůraznění významu spojení lidí nějakým záměrem (cílem, směrem, cestou k něčemu), který je nadřazen čistě osobnímu krátkodobému zájmu (byť s ním nemusí být nutně zcela v rozporu).
- Pro vznik a úspěch tohoto společného záměru je zcela klíčovou osobnost vedoucího, kterému lidé musí uvěřit, že to, co jim říká má smysl a že v to sám věří. Má mnohaletá zkušenost mi ukázala, že pokud si je jist sám sebou, je otevřený ke všem a vytrvá, tak postupně získá nejen „nevěřící Tomáše“, ale většinu protivníků. A platí to i ve velmi krizových situacích a v kolektivech nejrůznější úrovně (dělníci či montéři na stavbě i vědečtí či výzkumní pracovníci).
- Věrnost firmě a hrdost na značku jsou dnes často chápány jako zastaralé a odumírající pojmy, mne (a řadu mých kolegů) však v jejich profesní dráze významně ovlivnily. Vím, že jsou v jistém rozporu se současnými trendy zvyšovat si kvalifikaci (a vylepšovat profesionální CV) častým střídáním zaměstnání a hledáním příležitostí ke kariérnímu růstu kdekoliv. Přesto věřím v jejich význam i v dnešní době a zatím se mi vždy dařilo je postupně budovat. Navíc jsem se v poslední době setkal s několika firmami, kde je toto cílevědomě a úspěšně budováno. A zase je to o vedoucích (formálních i neformálních) a o osobních příkladech.
Petra
Petřinu poznámku jsme vybrali, abychom připomněli, že jsme se v diskusi shodli, že nemluvíme o formulování vizí, které by měli znát všichni zaměstnanci (nebo je aspoň mít vyvěšené na zdi nebo v kapse na plastové kartičce).
Větu „Housenky mají žrát zelí a ne kecat o létání“ de Saint-Exupéry, pravda, nenapsal. To jsme jen poněkud volně citovali jeho větu:
Nevěřím v lyrismus housenky, která si myslí, že miluje křídla. (CXXIV)
Jeff
Jeff to později vyjádřil velmi pregnantně:
„Není podstatné, zda je vize formulovaná, napsaná, hlásaná na shromážděních a pak pravidelně aktualizovaná komisí pro vizi složené z vizionářských rádců vystudovaných na vizionářských školách píšících to vše ve Visiu (pardon, nějak jsem se zasekl…).
Důležité je, aby bylo vizi cítit. Aby žila ne vždy v mysli lidí, kterou často přesahuje, ale aby žila v tom, jak je uspořádána jejich činnost. Jaká mají psaná i nepsaná pravidla a jak se dobrovolně a s vědomím vlastní prospěšnosti těmto pravidlům přizpůsobují a dokonce je pomáhají kultivovat. Dnes se tomu říká proaktivita, náš autor tomu říká hezčím slovem vroucnost.
Ve své firmě jsem zažil dobu, kdy jsem nikde nepsal žádnou vizi a přesto jsme směřovali jako jeden sevřený tým a dílo se dařilo. Pak jsem zažil dobu, kdy jsem psal, leštil a prezentoval vizi, ale zahubila ji změť nežitých, často neaplikovatelných pravidel uvalených na firmu garniturou úřednických manažerů.“
A ještě jednou Petra
A když už Petra mluvila o lyrických housenkách, přidala k tomu tuto úvahu:
Pokud každý budeme dělat to, na co jsme teď v tuto chvíli nejlépe vybaveni, bude to mít smysl, bude to efektivní, bude nás to těšit. A je jedno, jestli je to zametání ulice nebo hledání léku proti smrtelné nemoci. Důležité je ono „dělat na maximu mých současných schopností“.
Jsem-li na pozici výš nebo níž, než mi přísluší, je to frustrující. A nesmírně důležitou úlohou člověka ve vedoucí pozici je najít pro každého místo, které je pro něj „to pravé“. A vnímat, že se lidé vyvíjejí a „ta pravá“ místa pro ně se mohou měnit.
Kde je tedy v Citadele napsáno, jak má šéf ve svých lidech potřebnou „vroucnost“ vyvolat, nebo jak je „shromáždit a vést k vítězství“? O tom budou další příspěvky.
Petra má zkušenost, že nás bude těšit, budeme-li dělat to, na co jsme nejlépe vybaveni. Zkusme si představit, že naše vlastní dítě je nejlépe vybaveno na práci popeláře. Bude nás to těšit? Navlékneme se hrdě do montérek a půjdeme mu jeden měsíc pomáhat, aby ve své práci mohlo být ještě lepší? Proč nás to bude/nebude těšit?
Rikki 1: Věřím, že když naplníme svůj vlastní cíl, bývá šťastný jeden člověk. Když dobrovolně a bez vnucování pomůžeme naplnit cíl někoho jíného, bývají šťastní dva lidé.
Rikiho 2. myšlenka mě vede ke zdůraznění náročnosti vytvoření společných cílů. Pohybuju se v nábožensky mezikulturním prostředí. Mám pocit, že člověk musí být velmi opatrný, aby jeho činy v souladu s jeho niternou vírou neohrožovaly či nezpochybňovaly niternou víru druhého člověka. Když šlápnete někomu na jeho víru, je to jak když šlápnete na minu. Bohužel skutečná víra člověka je skryta mnohem lépe než nášlapné miny.
Rikki 3.: Často se mluví o věrnosti zaměstnanců k firmě. Už méně se mluví o věrnosti firmy k zaměstnancům. Příliš často slýchávám povzdechy o „nevěře“ a pohrdání ze strany firem a společnosti od maminek a lidí s ubývajícími silami.
Díky za zajímavý komentář. Snad je dobrým znamením pro tento blog, že první komentář přišel od někoho, kdo není členem ANIMA Klubu a zároveň že dal podnět k diskusi na včerejším setkání.
Týkala se Vašeho příkladu dítěte vybaveného pro práci popeláře. Podotýkám, že jsem s tím nezačal já, ačkoli jsem jako dítě snil o tom, že budu popelářem.
Debata se zaměřila na to, co znamená dělat užitečnou práci a dělat ji dobře. Jsem přesvědčen, že se tady na to téma brzy objeví článek a že také zbývající Vaše body nezůstanou bez odezvy.
Jen pro zajímavost, včera jeden z účastníků mluvil o anglické manažerce PR agentury, která se rozhodla s tím praštit a začít dělat instalatérku. Začala dělat práci, o jejímž smyslu nemá pochyby, přijde mezi spoustu lidí, kterým pomáhá, a ke svému překvapení si teď po nějaké době už přijde i na stejné peníze jako dříve.
Michal Chytil