Pro Vás, kteří jste v roce 2004 ANIMA Klub nenavštěvovali, zde stručně shrnujeme okolnosti soudního procesu, o němž jsme se zmínili v článku „Kdo si vynucuje maximalizaci užitku?“
V přípravném dokumentu, který členové AK dostali před setkáním 7. 10. 2004, byla tato pasáž:
„Podnikání je služba, ne bonanza.“ (Henry Ford)
Výše uvedený výrok pronesl Henry Ford u soudu ve známém soudním případu Dodge versus Ford v r. 1916. A prohrál.
O co v tomto případu šlo? Henry Ford věřil, že jeho závody jsou něco víc než stroj na peníze. Platil své zaměstnance podstatně více než bylo v té době obvyklé a neustálé zefektivňování výroby promítal do snižování cen (známý model T tak postupně snížil z $900 na $440). Údajně prohlásil: „Nemyslím, že bychom měli mít tak obrovský zisk na našich autech. … Rozumný zisk je v pořádku, ale ne přílišný.“
Bratři John a Horace Dodgeovi, kteří byli původně majoritními vlastníky firmy, měli na věc jiný názor, a tak dali Forda k soudu.
Soudce pokáral Forda za to, že zapomněl na to, že „obchodní společnost je založena a provozována primárně, aby přinášela akcionářům zisk“. Soudní rozhodnutí vymezilo princip známý jako „nejlepší zájem korporace“, který přijalo zákonodárství většiny zemí. Podle tohoto principu jsou manažeři povinni jednat vždy v nejlepším zájmu korporace, tj. jejích majitelů. Zakazuje jim jakoukoli jinou motivaci – pomoc dělníkům, ohled na prostředí, pomoci zákazníkům ušetřit.
Tyto motivy jsou povoleny, jen pokud slouží hlavnímu cíli – vydělat pro firmu ještě více peněz. Slovy ekonoma Miltona Friedmana: „Manažeři, kteří nadřazují sociální a ekologické cíle nad zisk – kteří se snaží jednat morálně – jsou ve skutečnosti nemorální. … Je to jako když se postaví krásná dívka před automobil, aby se lépe prodával. To není, aby se propagovala krása, to je aby se prodávala auta.“
Manažeři, kteří sledují pouze „nejlepší zájem korporace“ se ovšem někdy mohou dostávat do rozporu se svým svědomím a v duchu souhlasit se slovy, která v období Rooseveltova Nového Údělu vyslovil v roce 1933 soudce amerického Nejvyššího soudu Louis Brandeis: „Korporace jsou Frankensteinovy nestvůry schopné konat zlo.“
Tato informace vycházela z údajů v knize Joela Bakana „The Corporation: The Pathological Pursuit of Profit and Power“.
Zanechat odpověď